Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle |  15 .12. 2018
Devlet ve vakıf üniversiteleri burs yarışında!
Vakıf üniversitelerinin sundukları imkanlar yanında, devlet üniversiteleri de verdikleri bursları çoğaltmak için şartlarını zorluyor

Vakıf üniversitelerinin sundukları imkanlar yanında, devlet üniversiteleri de verdikleri bursları çoğaltmak için şartlarını zorluyor

 

Sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeyen üniversiteler adeta burs yarışına girdi. Vakıf üniversiteleri ise YGS sonuçları iyi olan öğrencileri kendi bünyelerine çekebilmek için sundukları vaatleri bir bir açıklamaya başladı. Devlet üniversiteleri de öğrencilere verecekleri burs olanaklarını fazlalaştırmak için şartlarını oldukça zorluyor. Bu işten en karlı çıkan ise öğrenciler. Bazı üniversitelerin sınav sonuçlarına göre başarılı öğrencilere verdikleri burs miktarları şöyle; 

 

YEDİTEPE: YGS-1 ile MF, TS, TM puan türlerinde ilk 100’e girenlere ayda 1000 TL. Bu burs ile hukuk fakültesine giren ilk üç öğrenciye de Brüksel’de yüksek lisans eğitimi.

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ: Mühendislik ve hukukta ilk 100’e giren öğrencilere 2 bin TL, fen edebiyat ile iktisadi ve idari bilimler fakültelerine aynı dereceyle girenlere ise aylık 1500 TL. Ücretsiz konaklama imkanı

SÜLEYMAN ŞAH: LYS’de ilk 1000’e girenlere aylık 2 bin TL, ücretsiz konaklama.

TURGUT ÖZAL: İlk 100’e giren öğrencilere ayda 1500 TL, ilk bine girenlere bin TL.

İSTANBUL TİCARET: LYS’de ilk 100’e giren öğrencilere ayda 1500 TL.

İZMİR EKONOMİ: İlk 100’e girenlere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL “giriş ödülü” ayda bin TL.

BAHÇEŞEHİR: LYS sonuçlarına göre ilk 100 öğrenci arasında olanların ABD Washington’da tüm masrafları karşılanarak, bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi ve aylık bin TL burs.

ÖZYEĞİN: İşletme, girişimcilik, bankacılık, finans ile mühendisliğe giren ilk binin içindeki öğrencilere ayda 1100 TL.

OKAN: DİL hariç ilk 2 binin içindekilere 1000 TL aylık, öğle yemeği, yurt veya servis.

FATİH: İlk 100’e giren öğrencilere ayda 1000 TL.

İSTANBUL AREL: İlk 100’dekilere aylık 800 TL.

İSTANBUL KÜLTÜR: LYS puan türünde DİL-1 hariç, ilk 3 bine giren öğrencilere ücretsiz konaklama ve ayda 750 TL ile yıllık 2 bin TL nakit bilgisayar-kitap-CD bursu.

IŞIK: LYS’de ilk bine giren öğrencilere konaklama, ayda 500 TL harçlık.

İSTANBUL AYDIN: Lisans programlarında ilk 500’ün içindekilere yurtdışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi, ayda 500 TL.

BİLKENT: Tam burstan yerleşen öğrencilere ayda 375 TL, konaklama.

SABANCI: Tam burs kontenjanından yerleşen öğrencilere aylık 400-450 TL.

 

KOÇ: Üç çeşit burs bulunuyor. Öğrencilerin alacakları destek miktarı değişiyor ancak ücretsiz konaklama ve ders kitaplarından yararlanma tüm burslar için geçerli. Tam burslu ilk 30’a bir kereye mahsusu olmak üzere 2 bin TL, aylık 530 TL, LYS sıralamasında ilk 300’e girenlere 1 defalık 1500 TL ‘giriş başarı ödülü’, ayda 420 TL.

 

Devlet üniversiteleri 

 

BOĞAZİÇİ: TM, MF ve TS puan türlerinde ilk 4 ile 10 arasındaki öğrenciler, DİL-1 (İng), YGS puanlarında ilk 3’tekiler ayda 375 TL, Superdorm Öğrenci Yurdu’nda 4 kişilik odada konaklama, dizüstü bilgisayar, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonuna ücretsiz üyelik, uçak biletleri karşılanarak, değişim programlarından en az bir dönem yurtdışında okuma imkanı. Aynı puan türlerinde ilk 11-20, ilk 7-15, ilk 5-10 ilk 6-10 arasındaki öğrenciler ayda 325 TL dışında, tüm olanaklardan aynı şekilde faydalanıyor. Aynı puan türlerinde 51- 100 arasındaki öğrencilere yine ayda 325 TL alarak aynı imkanlardan faydalanırken, 3. Kuzey Öğrenci Yurdu’nda konaklayabilecekler.

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ: Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, ilk 100 içinden gelecek üç öğrenciye aylık 3 bin 700 TL “profesör maaşı” vereceğini açıkladı. Profesör maaşına zam yapıldıkça burs miktarının da artacağı belirtildi. Öğrenciler üniversiteye ait tatil köyünde ücretsiz konaklayacak, okula makam aracıyla taşınacak. Mezuniyetten sonra iş garantisi de var.

İSTANBUL TEKNİK: MF-3 ve MF-4 puanlarında İTÜ’yü 1. sırada tercih edenler ilk 50’nin içindelerse aylık bin TL, dizüstü bilgisayar, İTÜ ARI Teknokent’te şirket açma ve Gölet ya da Gümüşsuyu yurtlarında konaklama. 50-100 arasındakiler de aynı imkanlardan faydalanacaklar ancak aylık 750 TL.

alabilecekler. 

ORTA DOĞU TEKNİK: MF, TM, TS ve DİL puanlarından birinde Türkiye’de ilk 3 dereceden lisans programına yerleşen öğrencilere aylık 660 TL, dizüstü bilgisayar, tek kişilik odada konaklama, gidiş dönüş uçak bileti dahil yurtdışında staj yapma veya uluslararası değişim programlarından bir dönem yurtdışında okuma imkanı. İlk 4 bindeki diğer öğrenciler ise en az 300 TL alabilecek. 


Yayin tarihi:  2011-10-13
Bu haber toplam 3673 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
15 Aralık   19:10