Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle |  20 .06. 2019
Kaliteli lise kaliteli üniversite kazandırır
Üniversite sınav sonuçlarına göre belirlenen istatistikler, üniversiteyi kazanan öğrencilerin genelde iyi liselerden mezun olduğunu gösteriyor. LYS’de en başarılı öğrenciler ise Fen Lisesi mezunlarından çıkıyor
ÖZEL VE RESMİ FEN LİSELERİ
 
Bu liseler fen ve matematik alanlarında başarılı olan öğrencileri fen bilimleri ve matematik ile ilgili yüksek öğretim programlarına hazırlamayı amaçlıyor. Bu liselerde okuyan öğrenciler teknolojiyi kullanabilen, projeler hazırlayabilen ve yeni bilgiler üretebilen bireyler olarak yetiştirilir. Liselerdeki  eğitim süresi 4 yıldır.
 
ANADOLU LİSELERİ:
 
Bu liselerin amacı ise öğrencilerin ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarıdır. Okullarda öğrencilerin yabancı dili bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilecek seviyede öğrenmeleri hedeflenir.
 
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ:
 
Bu liselerin amacı öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına öğrenci yetiştirmektir. Öğrencilere; öğretmenlik mesleğini sevdirmek, mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışları kazandırmak hedeflenmiştir. Bir yıl hazırlık sınıfının ardından üç yıl süreyle normal öğretim yapılmaktadır.
 
SOSYAL BİLİMLER LİSESİ:
 
Bu liselerde sözel yönden başarılı, 'sosyal zekası yüksek' öğrencilerin eğitim - öğretim görmesi hedeflenir. Öğrencilere sosyal bilimler alanında bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek seviyede yabancı dil eğitimi verilmektedir.
 
ANADOLU TEKNİK LİSESİ:
 
Öğrencilere genel kültür derslerinin yanında endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon dersleri de veriliyor. Anadolu teknik liseleri öğrencileri meslek yaşamına ve yüksek öğretim programlarına hazırlıyor.
 
ANADOLU MESLEK LİSELERİ:
 
Öğrencilere ortak bir genel kültür kazandırmayı hedefleyen derslerin yanında, onları iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programlar uygulanıyor. Ayrıca ilgili meslek alanlarının gerektirdiği yabancı dil eğitimi de veriliyor.

Yayin tarihi:  26/03/2014
Bu haber toplam 1981 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
20 Haziran   14:56