Get Adobe Flash player

Çocuk şehri sömestrde eğlendiriyor
Çocuk Şehri Minopolis ders yılının yorgunluğunu üzerlerinden atmak isteyen çocuklar için sömestr boyunca özel sürprizler hazırladı

Sömestrde Minopolis’e gelen çocuklar hem birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak, hem de doyasıya eğlenecek. Sömestr tatilinde çocukların bilgisayar başında daha fazla süre geçirmesini engellemeyi ve daha sosyal bir kimlik kazanmalarını amaçlayan Minopolis’in özel çalışmaları arasında, Mino Sanat Ekibi tarafından hazırlanan “Sihirli Resimler” tiyatro oyunu var. Mino Sanat Ekibinin sergileyeceği “Sihirli Resimler” Minopolis’te Sömestr süresince (24 Ocak’tan 9 Şubat’a kadar) gösterimde kalacak. Yönetmenliğini Süleyman Şenvardar’ın yaptığı oyun sömestr boyunca her gün sabah seansında saat 13.00 – öğle seansında saat 18.00’da izlenebilecek. 4-14 yaş grubundaki çocukların severek izleyeceği bu tiyatro eserinin yanında aynı tarihlerde  şehirde illüzyon, dans ve pandomim gösterileri yapılacak. Sokak ressamları ise Minopolis Çocuk Şehri’nin sokaklarında çocukların gizli kalmış görsel yeteneklerini ortaya çıkaracak.

Anne ve çocukları Minopolis’te mutfakta

32 istasyonda 100’den fazla mesleğin deneyimlendiği Çocuklar Şehri Minopolis’te istasyonlar da sömest tatili için hazır.. Nitekim fırında, uzmanlar eşliğinde anne ve çocuklar önlüklerini takıp birbirinden leziz kurabiyeleri yapacak. Ayrıca sömestr döneminde “Sanat Atölyesi” istasyonunda da çocuklar becerilerini sergilerken, resimden, origamiye birçok aktiviteye katılabilecek.

‘Eğitici şehir Minopolis’

Viyana Üniversitesi uzmanlarının iki yıllık araştırma ve planlama çalışmalarının ardından 2005’te Viyana’da açılan Minopolis, Arel Üniversitesi akademisyenlerinin uzun inceleme ve çalışmalarıyla Türkiye’ye ve kültürüne adapte edildi, böylece ortaya Türkiye’nin ilk Avrupai çocuk şehri Minopolis çıktı.  Minopolis’ te 4-14 yaş grubu çocuklar, kendilerine uygun boyutlarda tasarlanmış işyerlerinde hastane, itfaiye, TV stüdyosu, banka, fabrika vb.- rol oynama yoluyla 100 kadar iş kolunu tecrübe ediyor. Psikolog ve eğitimcilerin desteğiyle geliştirilen rol oynama modelleri, temalı istasyonlarda çok gerçekçi bir şekilde yaşatılıyor. Örneğin Minopolis’de itfaiyeci olmak isteyen çocuk, başka hiçbir yerde yapamayacağı şekilde gerçek bir yangını söndürebiliyor. Çocuklar böylece gerçek dünyayı daha doğru algılıyor; yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi tecrübe ediyorlar.


Yayin tarihi:  30/01/2015
Bu haber toplam 2253 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
11 Nisan   21:46