Get Adobe Flash player

Adaylara ölü tercih uyarısı!
Üniversite adaylarının heyecanla bekledikleri LYS sonuçları açıklandı. Ancak üniversiteye girişte sadece, ilk aşama YGS ve ikinci basamak LYS' de iyi puan almak yetmiyor. En az puanlar kadar doğru tercih yapabilmek de çok önemli.

Sınavdan birçok yüksek puan alan ve başarılı yüzdelik dilime girmiş öğrenci adayları,  yanlış ve dikkatsiz tercihler ile ölü tercih yapabiliyorlar. Bu şekilde istedikleri bölümlere veya hiçbir bölüme yerleşemiyorlar. Sınav sonrasında adayların puanları doğrultusunda doğru tercih yapmak ve istedikleri bölümlerden birine yerleşmek için ön hazırlık yapmaları gerekiyor. Hangi bölüm için hangi taban puanının gerekli olduğu, okumak istedikleri üniversite ve bölümün özellikleri gibi pek çok önemli detay bulnuyor. Peki, adayların tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerkiyor;

• Adaylar ÖSYM'nin üniversite öğrencileri için hazırlamış olduğu kılavuzları dikkatle incelemelidirler. Bu kitapçıklarda kontenjanlardan, hangi alanlarda tercih yapılması gerektiğine kadar birçok bilgi bulunuyor. 

• Tercih yaparken aldığınız puanlardan çok, başarı ortalamasına göre tercih yapmaya dikkat etmelisiniz.

• Tercih edeceğiniz bölümleri işaretleyin ve yanlarına geçen senelerin taban ve başarı puanlarını sıralyın. O bölümlerin bu yılki taban puanlarına ve başarı ortalamasına dair bir tahminde bulunmanızı sağlar. 

• Kat sayı konusuna da dikkat edilmesi gerekiyor. Farklı alanlardan puan kırılması olmadan seçilebilecek ortak alan bölümleri tercih edilebilir.  Diikat edilecek nokta hangi bölümlerin ortak alan bölümleri olduğudur.

• Yapacağınız tercih sonucunda  yerleşeceğiniz bölümde gerçekten okumak istediğinizden emin olmalısınız. Sadece puanınız yetiyor diye yerleşeceğinizi düşündüğünüz bölümü listenizden çıkarmalısınız.

• Tercih listenizdeki devlet veya vakıf üniversitlerinin maddi koşullarını da göz ardı etmeden karar vermeye çalışın.

• Tercih yaparken başarı sırasına göre, en çok istenen bölüm ile en son tercih ettiğiniz bölümlere göre bir sıralama yapmalısınız. En üstteki tercih ile en alttaki tercihiniz arasındaki başarı puan farkının  4-5 bin gibi olması durumunda ölü tercih yapmış sayılırsınız. 

• Gitmeyi düşünmeyeceğiniz bölümleri tercih listenizden çıkarmalısınız.  Yerleştirildiğiniz takdirde o okula kayıt yaptırmasanız bile,  bu durum size bir sonraki yıl başarı katsayısında düşüşe neden olur.

• Yeni açılacak olan bir bölüm hakkında taban puan veya başarı puanı konusunda fikri edinmek için, o üniversiteye yakın değerdeki bir üniversitenin puanlarına bakabilirsiniz.

• Tercih yapmayı düşündüğünüz bölümlerle ilgili mutlaka ön araştırma yapmalısınız. Örneğin bazı bölümler özel şartlar ve yetenek sınavlarıyla da öğrenci seçebliyorlar. Yabancı dil faktörü de belirleyici etken olabiliyor.  Bu nedenle tercih yapacağınız bölümlerin ön koşullarını iyice araştırmanız gerekiyor.


Yayin tarihi:  01/07/2015
Bu haber toplam 2260 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
11 Nisan   22:18