Get Adobe Flash player

LYS’de geri sayım başladı
Lisans Yerleştirme Sınavı’na sayılı günler kala uzmanlar sınava girecek adayların başarılarını artıracak faktörleri sıralıyor

Üniversiteli olmak isteyen yüzbinlerce genç  18 Haziran tarihinde başlayacak  LYS’ye  odaklanırken, uzmanlar sınav öncesinde ve sınav anında adayların işlerini kolaylaştıracak ve başarılarını artıracak birtakım ipuçları veriyor. Üniversiteye girişte ikinci basamak olan LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) 5 farklı aşama halinde yapılacak. İlk olarak 18 Haziran'da Sosyal Bilimler sınavı uygulanacak. Matematik sınavı ise 19 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Fen Bilimleri sınavı ile Yabancı Dil Sınavı 25 Haziran'da yapılacak. Edebiyat-Coğrafya sınavı da 26 Haziran'da düzenlenecek. Sınav sonuçlarının Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda 18 Temmuz'da yayınlanacağı belirtiliyor.  LYS’ye  sayılı  günler kala, Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, LYS ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Hatice Yılmaz, “Üniversitelerin lisans (4 ve üstü yıllık) programlarına yerleşmek isteyen adaylardan YGS’den  180  ve üstü bir puan almış olanlar Nisan ayının ilk iki haftasında LYS başvurularını tamamlamıştı. LYS sınavları hem içerik hem de uygulama açısından YGS’den farklı olacak” dedi. Yılmaz, "YGS, hangi seçmeli dersleri seçmiş olursa olsun, lise eğitimini bitiren her öğrencinin almak zorunda olduğu derslerin içeriğinden sorularla öğrencinin karşısına çıkacak şekilde düzenlenir. LYS içeriği ise tüm lise yılları boyunca seçmeli dersler ile verilmiş olan bilgileri ve zorunlu dersler ile verilmiş kazanımları, yani tüm lise bilgilerini kapsıyor. Örneğin, matematik sınavında tam başarı elde etmek isteyen bir adayın, hem 9 ve 10. Sınıfta zorunlu olarak verilmiş olan matematik derslerini tamamlamış hem de tüm seçmeli matematik derslerini seçmiş ve konularını tamamlamış olması gerekiyor" diye konuştu.

Adaylar taktik ve strateji kısmına odaklansın

Adayların artık sınav içeriğine yönelik çalışmalarını tamamlanmış olması gerektiğini belirten Oğuzkaan Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birim Koordinatörü Ö. Yalın Kaya, sınav uygulanış biçimi ile ilgili önemli ayrıntılara dikkat çekti. Kaya şu bilgileri verdi" LYS’yi  YGS’den  farklı kılan en önemli özellik, sınavın uygulanış biçimidir. Her sınavın alt testleri için bir süre belirlenmiş ve bu testler belirlenen süre içinde tamamlanıyor. Üstelik testlerin hangi sıra ile çözüleceği de önceden ÖSYM tarafından belirlenmiş ve kılavuzda gösterilmiştir. Örneğin, LYS-2 (Fen Bilimleri) sınavına giren bir aday, istese de istemese de, önce Fizik, ardından Kimya, en son da Biyoloji testini çözmek zorunda. Bu üç test için verilen 45’er dakikalık süreyi de aşamaz. Testi erken bitirir ise sessizce bir sonraki testin gelmesini beklemek zorunda. Diğer bir deyişle, Fizik testini 20 dakikada tamamladığı zaman, arta kalan 25 dakika boyunca sessizce beklemeli, çünkü bu 25 dakikayı diğer testler için kullanamaz. Öğrencilerin üzerine eğitim almadıkları ve hazırlık yapmadıkları sınavlara giren öğrencilerin hedefleri ile girdikleri sınavlar örtüşmediği sürece, fazladan sınava girmek onlara enerji ve zaman kaybı olacaktır. Örneğin, Hukuk okumak isteyen bir aday için önemli olan Hukuk Fakültelerine öğrenci almada kullanılan TM-3 puan türüdür; bu puan türü için girilmesi gereken LYS’ler  LYS-1 ve LYS-3’tür. Diğer LYS’lere girmek bu adaya sıfır puan katkısı sağladığı gibi onun yorulmasına ya da konsantrasyonun bozulmasına da sebep olabilir. Bunun yanında, hedefle örtüşmeyen bir sınav için kısa dönem hafızada kodlanmış bilgileri bozmak da başarısızlığın en önemli sebebi olacaktır. Bunu açmak gerekirse, Hukuk için hazırlanan az önce sözü edilen aday Matematik, Geometri, Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya-1 konuları üzerine yaptığı çalışmalar ile beyninin bu bilgileri kısa dönem hafızasında depolamasını ve gerekirse daha geniş bilgileri uzun dönem hafızasından çağıracak şekilde kodlamıştı. Hedefi ile uyuşmayan LYS-4 sınavına girerek sınavda işine yaramayacak olan Tarih dersi bilgilerini beynine çağırdığı zaman oluşturduğu bu düzen bozulacaktır. Bu sebeplerden dolayı, hedefine yönelik ciddi çalışma yapmış adayların, hedeflerine katkı sağlamayan sınavlara girmemesinin onlar için daha faydalı olacağı sonucuna varabiliriz. Bununla beraber, sınava az bir zaman kalmışken adaylar, sınav içeriğine yönelik çalışmaları tamamlamış olmalı ve sınavın diğer önemli kısmına, yani taktik ve stratejik kısmına odaklanmaya başlamış olmalıdır."

Deneme sınavları çok önemli

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, ayrıca şu açıklamalarda bulundu: "Bu uygulamaya alışık olmayan adayların sınav sırasında sorun yaşama ihtimali son derece yüksek. Bu yüzden başvuru yaptığı sınavların deneme sınavları ile kendisini test eden adaylar, bugüne kadarki emeklerini sınav sırasında daha iyi ortaya koyacak. Hiçbir deneme hazırlığı yapmadan giren adaylar ise sınav sırasında yaşadıkları şaşkınlık sebebi ile motivasyonlarını kaybedecek ve emeklerinin karşılığını almayı riske atacaklar. Öyle ki sınav sırasında bir testi erken bitirip, sessizce testin süresinin dolmasını beklemek bile bir eğitim gerektiriyor. Bunu anlamak için şu anda analog bir saatin kadranına bakıp saniyelerin geçişini seyredin ve hiç konuşmayın. Zamanın, hiçbir şey yapmadığımız zaman ne kadar yavaş aktığını fark edeceksiniz. Bu keşfi sınav sırasında yapmak ve dakikalarca beklemenin sıkıcılığı ile orada ilk defa karşılaşmak yerine, disiplinli bir ortamda bir deneme sınavında bunu yaşamak, adaylar için son derece faydalıdır." 


Yayin tarihi:  13/06/2016
Bu haber toplam 2211 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
11 Nisan   21:49