Get Adobe Flash player


Sevilay YÜKSEL sevilayyuksel@
egitimhabercisi.com
Beş yılı geride bıraktık...
Merhaba değerli okuyucular,

sizlerle bir ülkenin geleceğinde önemli bir etken olan eğitimin önemini vurgulamak ve yıllardır çözümlenmemiş sorunları geniş kitlelere ulaştırmak için yola çıkan Eğitim Habercisi’nde buluşmamızın beşinci yılını doldurduk.

Beş yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşarken, egitimhabercisi.com güncel eğitim haberlerini size ulaştırmaya, yayınlayacağı özel haberlerle sorunlara parmak basıp, öğrencisinden velisine, öğretmeninden akademisyenine sıkıntılarınızı duyurarak sesiniz olmaya devam edecek.

 

Adeta yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemimizde yıllardır çözümlenmeyi bekleyen sorunlar giderek daha da büyüyor.

 

İlköğretimden itibaren dayatılan ezberci eğitim sisteminin bir türlü düzeltilememesi, başarının tamamıyla sınavlarla ölçülür hale gelmesi, öğrencileri küçük yaşlardan itibaren anlamsız bir yarışın içine atıyor.

 

Yetkililer, eğitim uzmanları ve rehberlik öğretmenleri her fırsatta öğrencilerin bu kadar çok sınavdan sorumlu olmalarının, ruh sağlıkları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söylemesine rağmen değişen hiçbir şey olmuyor.

 

Ortaöğretimde verilen eğitimin yetersiz oluşu, üniversite sınavını kazanmak için en güzel dönemlerini stres içinde geçiren gençleri dershanelere bağımlı hale getiriyor.

 

Ve her yıl üniversite kapılarındaki yığılma giderek artıyor.

 

Üniversite mezunu binlerce genç bile boşta gezerken, mesleki eğitimin ve istihdam olanaklarının yetersiz olması da, işsizler ordusuna her geçen gün yüzlercesinin daha katılmasına neden oluyor.  

 

Parası olanlar özel okul ve üniversitelerde eğitim alma imkanı bulurken, onlarca genç yetenek, harcanıp gidiyor.

 

Öte yandan büyük şehirlerin varoş semtlerindeki kalabalık sınıf sorunu, Anadolu’daki birçok okulun fiziki şartları ve araç gereçlerin yetersizliği hala tam anlamıyla çözümlenemiyor.

 

Yine bazı okullarda dersler öğretmen açığı nedeniyle boş geçerken okulların çoğunda sözleşmeli öğretmen çalıştırılıyor.

 

Derslerin boş geçtiği okullarda gençler şiddet olaylarına karışıyor.

 

Okullardaki güvenlik sisteminin yetersizliği, sigara hatta uyuşturucu kullanma yaşının çok küçük yaşlara kadar düşmesi, gençleri kurdukları tuzaklara düşürmek isteyenlerin işine yarıyor.  

 

Ümit ediyoruz

 

Yıllardır okullarda yabancı dil eğitimi verilmesine rağmen, üniversitede okuyan bir gencin bile doğru düzgün yabancı dil konuşamaması, utanılacak bir durum olmaya devam ediyor.

 

Okulların çoğunda yabancı dil öğretmen eksiği ücretli ve usta öğreticilerle kapatılmaya çalışılıyor.

 

Doğru işlemeyen sitemin sorumluğu çocuklara yüklenirken, veliler her geçen yıl artan eğitim harcamalarıyla karşı karşıya kalıyor.

 

Her yönüyle sınavlara endekslenen eğitim sistemi, kamu eğitimini işlevsiz bırakırken, eğitimi dershane, özel ders, özel okul alanına kaydırıyor.

 

İşte eğitimin kördüğüm olmuş bu sorunları yıllardır çözümlenmeyi bekliyor.

 

Biz de tüm bu sorunları gündeme getirirken, yeni yıl ile birlikte eğitimi güçlendirecek daha akılcı politikalar üretilmesini, yetkililerin üzerilerine düşen sorumlulukları artık yerine getirmelerini temenni ediyoruz.


Yayin tarihi:  24/12/2013
Bu haber toplam 3176 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
27 Mart   10:59