Get Adobe Flash player


Sevilay YÜKSEL sevilayyuksel@
egitimhabercisi.com
Gençler kafa yormuyor
Şu sıralar LYS hakkında hangi öğrenciyle konuşsam kafaları çok karışık. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte çoğunun tek amacı ‘üniversiteli olabilmek’.

Öğrenciler açısından belirsizlik içinde ne olacağını beklemek oldukça can sıkıcı bir durum olabilir, ancak hedeflerine ulaşmak için en önemli aşama olan tercihleri gerektiği gibi yapabilmek için araştırmalarına devam etmeliler.

Fakat birçoğunun üniversitede nasıl bir bölüm okumaya hala doğru düzgün karar verememiş olması biraz düşündürücü.
 
Tercihlerin artık netleşmiş olması gerektiği gibi, gençlerin nasıl bir meslek seçeceklerine karar vermiş olmaları gerekiyor.

Gençler sınav sisteminin bir sonucu olarak aldıkları puanlara göre karar vermeyi planladıkları için bu konuda pek kafa yormuyorlar.

Ama bu konuda az da olsa araştırma yapsalar ve kendilerini doğru yönlendirme yeteneğini geliştirebilseler çok iyi olur.     

Pişmanlık yaşamamak için

Tercih yapmak aynı zamanda ileride yapılacak mesleği de seçmek demek.      

Bu yüzden çok dikkatli ve özenli davranmak şart.

Mesela bir mesleği yalnızca çok popüler olduğu için seçmek büyük bir hata. 

Çünkü gençlerin çoğu  ilgi ve yeteneklerini göz ardı ederek, sırf  ‘bu meslek çok biliniyor ve kazancı da oldukça iyi’ şeklinde düşünerek seçim yapıyor. 

Herkesin ilgisini çeken bölümleri okuyup mezun olduklarında da kolay iş bulamadıkları gibi, çalıştıkları işlerde bir istikrar gösteremiyorlar.
 
Sonucunda ise büyük bir hayal kırıklığı ve umutsuzluk.  Yine gençler tarafından sıkça yapılan yanlışlardan biri ‘önce üniversite sonra bölüm seçme’ yolunu izlemek.

Köklü ve kaliteli bir üniversiteden mezun olmak önemli fakat kişinin severek okuyacağı bir bölümü bitirmesi ve ona ileride yapmak istediği mesleği kazandırması çok daha önemli.   

İş garantisi daha fazla olan mesleklerin tercih edilmesine gelince, burada da ‘gençler gerçekten bu mesleği isteyerek mi seçiyor yoksa sadece daha çabuk iş bulabilme amacıyla mı seçiyorlar’ bunun kararını iyi vermeliler.

Gençler daha sonra pişmanlık yaşamamak için önemli olan şeyin sadece diploma almak değil kendilerini o alanda yetiştirmiş olmaları gerektiğini de iyi bilmeliler.

Gençlerin mezun olduktan sonra iyi bir iş bulmaları ve hele de kendi mesleklerini yapabilme imkanına sahip olmaları gerçekten çok önemli. 

Gençler geleceklerini seçtikleri mesleğe göre yönlendireceklerini asla unutmamalı, karar verirken baskı altında kalmamalı, çevrelerindeki kimsenin kendilerini etkilemesine izin vermemeliler.

Bu nedenle kendilerini şimdiden sorgulamaya başlayıp, gerçekten doğru olduğuna inandıkları bir seçim yapmak için gayret göstermelidirler.   
       

 

 

 

 

 

 

 

Yayin tarihi:  02/07/2014
Bu haber toplam 2920 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
21 Eylül   08:46