Get Adobe Flash player

Üniversiteyi kazanamayanlara alternatif çok
Üniversiteye girmenin bir dönüm noktası olarak görülmesi gençler üzerinde büyük baskı yaratıyor. Ancak öğrencilerin bir meslek sahibi olabilmeleri için pek çok alternatif bulunuyor

Binlerce öğrenci üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla beraber büyük bir sevinç yaşarken, binlercesi de hayal kırıklığı yaşadı. Velileriyle birlikte, üniversitede iyi bir bölüme yerleşmek için umutlu bekleyişin ardından üzüntü yaşayan yüzlerce öğrenci için, şanslarını deneyecekleri başka imkanlar bulunuyor. Sınavda istediği başarıyı yakalayamayıp iyi puan alamayan öğrenciler, herhangi bir üniversiteye yerleştirilemeseler de, bu öğrenciler için yükseköğrenim eğitimi alma konusunda henüz her şey bitmiş değil.

Ek kontenjanları unutmayın

Üniversite sınav sonuçlarına göre yapılan ilk yerleştirmenin ardından üniversiteye giremeyen  adayların ikinci kez şanslarını deneyebilecekleri ek yerleştirmede, boş kontenjanlar için başvuru yapılıyor. Ek yerleştirme kontenjanlarına, merkezi yerleştirme sonunda bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar müraacat edebiliyor. Diğer yandan meslek kursları olsun, maddi durumu iyi olan öğrenciler için yurtdışı eğitim olanakları olsun öğrencilerin bir meslek sahibi olabilmesi için farklı alternatifler bulunuyor.

Yurtdışı eğitim imkanı 

Türkiye’de üniversite eğitimi alma şansı olmayanlar ve maddi durumu iyi olan öğrenciler için yurtdışı eğitimi de önemli bir alternatif oluşturuyor. Dil eğitimi almak ve mezun olunca daha kolay iş bulabilmek, öğrencileri yurtdışı eğitime iten nedenler arasında yer alıyor. Ancak öğrencilerin yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların ülkemizde geçerli olabilmesi için, YÖK tarafından denklik belgesi verilip verilmediğini iyi araştırmaları gerekiyor. Ayrıca öğrencilerin yurtdışında edindikleri birikimlerini geri dönerek değerlendirmeleri, gelecekleri ve ülkeleri açısından büyük önem taşıyor. 

Meslek kursları çoğaldı

Üniversite sınav sonuçlarına göre açıkta kalan öğrencilere farklı seçenekler sunan meslek kursları, ülkemizde son zamanlarda giderek yaygınlaştı. Özellikle, bilgisayar programcılığı, modelist ve stilistlik gibi daha birçok alanda, kısa yoldan meslek edinilebilecek kurslar bulunuyor. Ancak bu tür kursların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikasının bu sektörlerde geçerli olması gerekiyor.


Yayin tarihi:  23/08/2014
Bu haber toplam 2465 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
11 Nisan   22:21