Get Adobe Flash player

Okul fobisi için uzman yardımı şart
Okula yeni başlayacak çocuklarda görülen ‘okula gitmeme’ isteğinin uzun sürmesi durumunda, ailelerin mutlaka bir uzmana danışmaları gerekiyor
Okulların açılmasıyla birlikte milyonlarca çocuk okula yeni başladığı için heyecanlı. Ancak bazı çocukların okula gitmek istememesi ilk günü veliler açısından çekilmez hale getirebiliyor. Okulların açıldığı gün sınıfa girmemek için direnen, ağlayan, annesini bırakmak istemeyen çocukların sayısı hayli fazla. Veliler her sene yaşanan bu manzaralar karşısında ne yapacaklarını bilemiyorlar. Okul korkusu olan çocuklar isteksizliklerini karın ağrısı, baş ağrısı şeklinde türlü yakınmalarla dile getirebiliyorlar. Bu durumda ailelerin çocuklarına soğukkanlı tutum ile yaklaşmaları ve onlara okula neden gidilmesi gerektiğini uygun bir dille ifade etmeleri büyük önem taşıyor. Bazı küçük yaştaki çocuklarda okul fobisi olduğunu söyleyen uzmanlar, “Bu durum günlerce devam ederse öğretmenin de yapacağı bir şey kalmaz. Çocukların yalnız kalma ve ilk defa anneden uzak kalma duygusundan kaynaklanıyor. Kısa zamanda konuyla ilgili uzmanlara danışmak çözüm olabilir ’’ diye belirttiler. Aile içindeki bir gerginliğinde bu tür okul fobisini tetikleyen nedenler arasında sayılabileceğini anlatan uzmanlar, çocukların bu fobisinin ileriki yaşlarda devam etmesini engellemek için şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söylediler:
Nelere dikkat edilmeli?
*Okuldaki arkadaş ilişkilerinin bozulmaması
*Öğretmen değişikliği
*Okulda sıkıntı yaratacak olayları varlığı
*Onur kırıcı sözlere maruz kalmak, dayak vb.
‘Okula gitmek istemiyorum’
Okula gitmek istemeyen çocuklar öncelikle huysuzlaşıyor. Ardından ağlama ve ürkek davranışlar geliyor. Hatta bazı çocuklarda mide bulantısı ve kusma bile görülebildiği belirtiliyor. Okul fobisi kız veya erkek çocuk fark etmiyor. Genellikle 5-7 yaşlarındaki çocuklarda görülebiliyor. Bu konuda ailelere ve eğitimcilere çok iş düştüğünü belirten uzmanlar, çocuklarla ailelerin samimi ve okula özendirici bir ilişki kumaları gerektiğine dikkat çekerek, şöyle önerilerde bulundular: "Tedavi gerektiğinde bundan çekinilmemelidir.  Aile, öğretmen ve hekim arasında uyumlu bir ilişki kurulmalıdır. Kısa sürede çocuğa okul sevdirilmelidir. Korkutma ve cezalar istenmeyen başka sonuçlar doğurabilir. Erkenden teşhis ve tedavi ilerideki birçok sorunun temelden halledilmesi için iyi bir başlangıç olabilir."

Yayin tarihi:  23/09/2014
Bu haber toplam 2722 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
27 Mart   09:17