Get Adobe Flash player


Sevilay YÜKSEL sevilayyuksel@
egitimhabercisi.com
Öğrenciler sınavı ciddiye alıyor mu?
Her yıl üniversite sınavının birinci aşaması olan YGS yaklaştıkça hemen her tür yayın kuruluşunda uzman önerileri ve yorumları sıralanır.

Bu  öneriler  ve yorumlar devam ederken sınava hazırlanan bazı adaylar, bunlara pek de kulak asmaz.

Onlar daha çok test çözme tempolarını artırararak çalışmalarını sürdürürler.

İşin en başından beri işin önemini anladıkları için bu bilinçle hareket eder ve genelde de başarılı bir sonuç elde ederler.

Bazı gençler ise; yani bugüne kadar sınava yeterince hazırlanmamaıi olanlar ise sınav süresi yaklaştıkça neye sarılacaklarını bilemezler.

Sınav ile ilgili het türlü öneriye, yoruma, gereğinden fazla önem verip, zamnlarını boşa geçirirler.

Aynı zamanda kendilerini strese sokarak verimsiz bir çalışma temposu içine girerler.

Başından beri üniversiteyi kazanmak gibi kaygıları olmayan gençler ise, “Nasıl olsa lise son sınıf öğrencisiyim, okulda derslerim çok yoğun, seneye daha rahat hazırlanırım” gibi düşüncelerle kendini avutur.

Bir yıl daha kaybetmenin aslında  hem kendileri hem de aileleri için maddi manevi neye mal olabileceğini düşünmezler.

Her söyleneni ve yazılıp çizileni çok fazla ciddiye alıp, hiç çalışmadan üniversiteli olacağını zannedenler de, ancak bir mucize olup bu hayallerinin gerçekleşebileceğini, aslında çok iyi bilirler.

Bir de sınava istedikleri halde bir türlü gereği gibi çalışamamış, yeterli derecede hazırlanamamış ve pişmanlık duyan tipler vardır.

Herhalde bütün bu sıraladığım öğrenci profilleri arasında kendini en rahatsız hisseden de onlardır.

Bu öğrenciler de istedikleri başarıyı yakalamak için  çok fazla zamanları olmadığını, yazılıp çizilenlerin zamanı daha verimli kullanmak için yardımdan öte bir şeye yaramayacağının farkındadırlar.

Hayal  kurmakla istedikleri  sonucu elde edemeyeceklerini iyi bilirler.

İşte bir öğrenci, bu sayılanlar arasında hangi kategoriye dahil olup olmadığını bu güne kadar zaten kendisi belirlediğine göre,  bundan sonra da  ne yapacağını gayet iyi biliyor demektir.

Ne yapılması gerektiği hakkında süren öneri ve yorumlar ise,  ne şimdi ne de sonra pişmanlık duyma, paniğe kapılma, amaçları ertelemiş olma gerçeğini yok etmediği gibi, ulaşılacak sonucu da değiştirmez.

Umarım  bütün öğrenciler  en başından  beri  işin önemini anlamış  ve bu güne kadar, başarıya ulaşma bilinci ile hareket etmiş olsun!
 
 


Yayin tarihi:  18/11/2014
Bu haber toplam 2827 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
21 Eylül   08:53