Get Adobe Flash player

Çocuklar interneti güvenli kullanıyor mu? İşte öneriler...
Hayatın her alanında bir gereklilik olan internet, her yaş grubunun vazgeçilmezi haline geldi. Kısa bir zaman öncesine kadar genel kullanıcı genç ve yetişkin bireylerken ödevlere, derslere yardımcı olması amacıyla öğrencilerin de hayatına dâhil oldu. Sonrası mı?

Kullanımı giderek bir çığ gibi büyüyen internet  bilgi ve belge ulaşımını hızlandırıyor ama kullanım oranındaki artış bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor. İnterneti bir madalyona benzeten Kültür Koleji Psikolojik Danışmanı Gülşah Özgürler, iki yüzü olan bu madalyon doğru kullanımında fayda sağlarken, yanlış kullanımında kötü sonuçların doğmasına neden olabileceğini belirtiyor. İnternetin kullanım yaşının giderek düşmesi kaygıların çocuklar üzerinde toplanmasına neden olurken, anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor. Günümüzde birçok internet kullanıcısı kendini doğru bir kimlikle tanıtmıyor. Bu kişilerle yapılan sohbetlerin çocuk için psikolojik açıdan olduğu kadar güvenlik açısından da tehlikeli olduğunu belirten Özgürler aile içi güçlü iletişim, hem çocuğun yanlış bir sürece dâhil olmasını hem de bu süreçten etkilenmesini engelleyebilir diye belirtiyor.

Ailelerin yüzde 43’ü internet konusunda bir kural koymuyor

Çocuk ile bilinçli ve güvenli internet kullanımının gereklilikleri konuşulmalı, yaşına uygun adresler, paylaşabileceği bilgiler, sohbet edebileceği kişiler ve kullanılacak dil kararlaştırılmalı.  Yeni bir internet adresine girmeden, oyuna/ etkinliğe katılmadan, bilgi paylaşımı yapmadan önce bir yetişkine danışması gerektiği ve danışacağı kişiler hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğu unutulmamalı.
Gülşah Özgürler, internetin kullanıldığı alanların ortak olması gözlem sürecini kolaylaştırarak, zaman ve bilgi sınırlamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. “Çocuğun interneti kullandığı yer konusunda ebeveynlerini bilgilendirmesinin önemi vurgulanmalı. Güvenliğini ve sağlığını tehdit edici ortamlar ifade edilmeli, yaşına uygun yerler belirlenmelidir. On iki yaşından küçük olan çocukların velisi olmadan internet kafelere gitmeleri yasaktır. Ancak bazı işletmeler yaşa dikkat etmemektedir. Bu kurala dikkat edilerek kullanım alanları tercih edilmelidir. Kullanım alanının uygunluğu güvenli internet konusunda büyük bir rol oynamaktadır.”
 


Yayin tarihi:  13/01/2015
Bu haber toplam 2850 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
27 Mart   11:21