Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle |  20 .06. 2019
Yabancı Ebru sanatı hocaları yetişecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde “Ebru: Türk Kâğıt Süsleme Sanatı” sergisi düzenlendi

enel Müdür Okan İbiş, “Fransa, Almanya ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere yurt dışında eğitim atölyeleri açılacak. Önce yabancılara biz öğreteceğiz, ardından yabancılar hocalık yapacak” dedi. Paris’te gerçekleşen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısında oy birliği ile Miras Listesi’ne giren “Ebru Türk Kâğıt Süsleme Sanatı”nın tanıtım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Ankara Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde “Ebru: Türk Kâğıt Süsleme Sanatı” adlı bir sergi düzenlendi. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonu Fuayesinde açılışı yapılan sergiye ev sahibi Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş ile Maliye Bakanlığı Mali Bütçe Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu katıldı.

Yurtışı için düğmeye basıldı

Etkinlikte bir açıklama yapan Genel Müdür Okan İbiş, Ebru Sanatı için yeni açılımlarda bulunacaklarını dile getirdi. Okan İbiş, geleneksel el sanatlarının ve Türk süsleme sanatlarının tanıtılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması misyonuyla başlatılan çalışmaları yurt dışına taşıma kararı aldıklarını söyledi.

Önce Avrupa

Okan İbiş, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Balkan Ülkeleri’nden yola çıkarak büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığıyla, eğitimlerin verileceği atölyelerin açılacağını belirtti. Ebru Sanatı’nın UNESCO Miras Listesi’ne girmesinin ardından yabancıların Ebru’ya merak saldığını söyleyen Okan İbiş, yurt dışındaki atölyelerde önce Ebru Sanatı’nı bilen vatandaşların yabancılara eğitim vereceğini, ardından yabancıların hocalık yaparak yine yabancılara Ebru Sanatı’nı öğreteceğini kaydetti.

45 seçkin eser

Öte yandan Ankaralı sanatseverler, sergide Dünya mirası olarak ilan edilen Anadolu’nun kadim kültürünün önemli bir parçası olan Ebru Sanatı’nı yakından tanıma şansı buldu. Ebru Sanatı’nın tarihsel yolculuğunun anlatıldığı kısa bir belgesel izleyen sanatseverler, sergi boyunca Genel Müdürlük Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıtlı 45 seçkin eseri beğeniyle izledi. Sergi salonunda gerçekleştirilen Ebru yapımına ilişkin performans gösterisi ise katılımcıların ilgi odağı oldu. Özellikle çeşitli programlarla ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrencilerin merakla izlediği Ebru Sanatı için kolları sıvayan Rektör Erkan İbiş, yaptığı resmi Ebru teknesinden başarılı bir şekilde çıkarıp katılımcılardan alkış aldı.


Yayin tarihi:  14/02/2015
Bu haber toplam 1811 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
20 Haziran   14:37