Get Adobe Flash player

Türkiye liselerarası proje yarışması başladı
Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Türkiye Liseler arası Proje Yarışması DOESEF (Doğanata Education Science Energy Engineering Fair) İzmir Özel Fatih Koleji’nde muhteşem bir açılış töreniyle başladı. İzmir Fatihli öğrencilerin sahnelediği “Gölgen Yeter Türkiyem” adlı gösteri açılışa damga vurdu

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji tarafından düzenlenen yarışma sergisi öncesi İFK Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Ender Karabulut, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. İzmir Fatihli öğrencilerin sahnelediği “Gölgen Yeter Türkiyem” adlı gösteri damga vurdu. Beden eğitimi öğretmenleri tarafından hazırlanan gösteride öğrenciler perdeye yansıtılan gölgeleriyle izleyenleri adeta Türkiye yolculuğuna çıkardılar. Gölgeleriyle İzmir Saat Kulesi, İstanbul Kız Kulesi, tarihi mekanlar, Anıtkabir ve diğer turizm mekanlarını canlandırdılar.
 
Ali Rıza Doğanata: “DOESEF eğitimde süreç açıyor”

Açılış töreninde konuşan İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata DOESEF’in uluslararası nitelik kazanmaya başladığını belirterek, globalleşme denilen sürecin çok hızla her şeyin değişimine neden olduğunu söyledi. İnovasyonun artık hayatın bir parçası olduğunu kaydeden Doğanata; “Bunu yapabilen firmalar, üreticiler, dağıtım kanalları yaşamını sürdürüyor, bunu organize edemeyenler ise silinip gidiyor. Bu ülkeler için de geçerli. Daha çok patent üretenler asra ismini yazıyor ve daha ileri noktalara gidiyor. Ülke olarak maalesef inovasyonun birinci liginde olduğumuzu söyleyemeyiz. Ama bunun için çalışıyoruz. DOESEF gibi organizasyonlar eğitimde bir süreç açıyor. Yarışmalar öğrencilerimize proje bazlı eğitimle kendilerini geliştirme imkanı sunuyor. Eğitimde artık ezberci değil, araştıran, geliştiren, sorgulayan insanlar yetiştirmek zorundayız. Bunu başarabilirsek önümüzdeki asırda Türkiye geleceğe imzasını atacaktır” dedi.
 
Gölgen Yeter Türkiyem açılışa damga vurdu

İzmir Fatihli öğrencilerin sahnelediği “Gölgen Yeter Türkiyem” adlı gösteri ise açılışa damga vurdu. Beden eğitimi öğretmenleri tarafından hazırlanan gösteride öğrenciler perdeye yansıtılan gölgeleriyle izleyenleri adeta Türkiye yolculuğuna çıkardılar. Gölgeleriyle İzmir Saat Kulesi, İstanbul Kız Kulesi, tarihi mekanlar, Anıtkabir ve diğer turizm mekanlarını canlandırdılar. Muhteşem gösteri davetliler ve katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı. Törenin ardından yarışmacılar projelerinin yer aldığı stantlara geçtiler. 2 gün sürecek sergi sonunda yarışmaya seçilen 130 proje ile yurt dışından 6 ülkeden katılan 12 proje jüri tarafından değerlendirilerek ve Fizik, Kimya, Biyoloji, Enerji ve Mühendislik dallarında Türkiye’yi yurt dışında temsil edecek projeler ile derece alanlar belirlenecek.


Yayin tarihi:  09/04/2015
Bu haber toplam 2464 defa okunmuştur
Yazarlar
Untitled Document
Kategori haberleri

Copyright © egitimhabercisi.com
2011
 
 
Bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
27 Mart   09:41